Jak zorganizować dzień z noworodkiem

Narodziny małego dziecka najczęściej powoduje istotne zmiany w codzienności jego rodziców. Swobodne dotąd spędzanie czasu mocno się zmienia. Wyjścia do restauracji, spotkania z przyjaciółmi czy nocne imprezy natychmiast stają pod znakiem zapytania. Minie trochę czasu nim za tym zatęsknisz. Znacznie prędzej zaczniesz zastanawiać się, jak powinien wyglądać twój dzień, aby nie zwariować.

Powszechnie znana reguła głosi: śpij, kiedy niemowlę śpi. Wiele kobiet z przekąsem dodaje do niej: gotuj gdy dziecko gotuje i sprzątaj, gdy ono sprząta. Nie należy jednak podważać tego powiedzenia. W pierwszych tygodniach po porodzie to właśnie noworodek powinien być najistotniejszy. Spróbuj poświęcić mu maksimum swojego czasu. Nie martw się wczorajszymi garami w zlewie czy nieumytą podłogą w korytarzu. Wszystkie codzienne porządki mogą poczekać. Maleństwo jest teraz najważniejsze.
Oswój się z myślą, że noworodek będzie pragnął spędzać prawie cały dzień z mamą. Musisz być w pobliżu. Nie zdziw się, gdy maluch będzie bez przerwy domagał się piersi. W pierwszych tygodniach życia noworodek nie ma jeszcze uregulowanych przerw między codziennymi posiłkami. Może więc być tak, że raz odstęp będzie trwał sporo czasu, a następnie dziecko będzie wołało jeść co kilka minut.

https://zyczenia.eu/newyear/en/

Naczelną zasadą, jaka powinna rządzić życiem świeżo upieczonej mamy jest brak planu dnia. Przy nieustalonym trybie życia małego dziecka każdy plan może być nie do spełnienia. Jeżeli weźmiesz na siebie zbyt wiele obowiązków, łatwo możesz sfrustrować się, gdy nie uda ci się ich spełnić. Jeśli znajdziesz trochę czasu, możesz zająć się spełnianiem domowych obowiązków w czasie snu malucha. W tej sytuacji ucieszysz się z wykonanego zadania, zamiast bez potrzeby się denerwować.

Nie denerwuj się, kiedy na początku troszczenie się o dziecko będzie dla ciebie za trudne. Wiedza przychodzi z czasem.